Warszawa Lokalnie dzięki szkołom

projekty - aktualne

 

 
Warszawa Lokalnie dzięki szkołom

 

Szkoła jest ważną instytucją w środowisku lokalnym. Chcemy, aby szkoły poprzez organizowanie działań na rzecz sąsiedztwa rozwijały kompetencje obywatelskie przedstawicieli różnych grup społecznych, tworząc tym samym aktywne wspólnoty lokalne.  Nowoczesna szkoła to szkoła otwarta na potrzeby społeczności lokalnej i edukację jej członków, a także zaangażowana w jej integrację. Udział w projekcie pozwoli na rozwój wiedzy i zdobycie doświadczeń związanych z możliwościami podejmowania oddolnych działań na rzecz wspólnoty lokalnej wśród młodych i dorosłych mieszkańców Warszawy skupionych wokół szkół.

 

KONFRENCJA INAUGURUJĄCA WARSZAWA LOKALNIE W SZKOŁACH

 

W drugiej połowie maja zostanie zorganizowana konferencja skierowana do nauczycieli i nauczycielek. Podczas konferencji poruszymy temat działania samorządu lokalnego, możliwości podejmowania oddolnych działań przez mieszkańców i mieszkanki Warszawy oraz roli szkoły jako miejsca edukacji obywatelskiej z tego zakresu. Podczas konferencji zaprosimy szkoły do udziału w projekcie.

 

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI/NAUCZYCIELEK

 

We wrześniu odbędzie się dwudniowe szkolenie dla nauczycieli i nauczycielek poświęcone możliwościom oddolnych działań mieszkańców na rzecz społeczności lokalnej, idei szkoły otwartej na lokalną społeczność oraz roli nauczycieli/nauczycielek w projekcie. Uczestnicy i uczestniczki zostaną przygotowani do realizacji projektu w szkołach: prowadzenia lekcji wychowawczych, koordynowania projektów edukacyjnych oraz współorganizowania festynów szkolnych.

 

LEKCJE WYCHOWAWCZE W SZKOŁACH

 

W każdej klasie nauczyciel/nauczycielka przeprowadzi lekcję dotyczącą możliwości podejmowania oddolnych, lokalnych, sąsiedzkich działań. W tym celu powstanę scenariusze lekcji, opracowane przez ekspertów. Scenariusz będzie zakładał wykonanie pracy domowej z rodzicami/opiekunami.  Zadanie to będzie polegało udziale w quizie wykonywanym online oraz będzie wymagało przekazania przez uczniów opiekunom informacji o Warszawa Lokalnie.

 

PROJEKTY EDUKACYJNE W SZKOŁACH

 

W każdej szkole zostanie zrealizowany projekt edukacyjny poświęcony działaniu na rzecz społeczności lokalnej, sąsiedztwu. Jego istotą będzie uczenie się podejmowania działań oddolnych poprzez zdobycie takiego doświadczenie przy wsparciu nauczyciela/nauczycielki. Scenariusz tego projektu będzie uwzględniał konieczność poznania i współpracy z instytucjami lokalnymi oraz włączał do działania rodziców/ opiekunów, a także społeczność szkolną.

 

FESTYNY SZKOLNE ZE ZNAKIEM JAKOŚCI WARSZWA LOKALNIE

 

W ramach projektu będziemy wspierać szkoły w organizowaniu festynów szkolnych, które będą nie tylko integrowały społeczność szkolną, ale staną się swego rodzaju świętem sąsiedztwa. Festyny będą organizowane we współpracy z instytucjami lokalnymi oraz wspierane przez animatorów/animatorki związane z Warszawą Lokalnie.  

 

Rekrutacja do projektu trwa do 15 czerwca 2016 roku. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowy opis działań znajdują się poniżej. 

Kontakt
Paulina Kowalczyk Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
Rola szkoły w warszawskim społeczeństwie
Zaproszenie do projektu Warszawa Lokalnie
Dobre praktyki szkół aktywnie działających w sąsiedztwach
 
Formularz zgłoszeniowy do projektu 
     

 

Fundacja Civis Polonus
ul. Bagatela 10/36 00-585 Warszawa
tel/fax 22 827 52 49
509 725 536