♦ MŁODZIEŻOWE RADY GMIN DLA DEMOKRACJI I KLIMATU ♦
Istotą projektu jest wzmocnienie zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi poprzez rozwój młodzieżowych rad gmin jako organizatorów demokratycznych procesów poświęconych szkolnym i gminnym politykom klimatycznym oraz ogólnopolska promocja tej idei.
Głównymi uczestnikami projektu jest sześć 4-osobowych zespołów z 6 młodzieżowych rad – ze Śląska (Mikołów, Mysłowice, Pawłowice) i z Mazowsza (Łomianki, Ostrołęka, Wołomin) oraz ich dorośli opiekunowie. Obejmujemy młodzieżowe rady ponad rocznym procesem szkoleniowym oraz wsparciem we wdrażaniu w swoich gminach działań związanych z polityką klimatyczną takich, jak: szkolne audyty klimatyczne, gminne narady klimatyczne, inicjatywa uchwałodawcza.
W projekcie zakładamy zapewnienie młodzieżowym radom kompleksowego wsparcia we wdrażaniu rozwiązań partycypacyjnych w swoich gminach. Zespoły z młodzieżowych są objęte szkoleniami oraz otrzymują wsparcie animatorów, którzy wspólnie z nimi przechodzą przez kolejne etapy projektu.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
♦ AKTUALNOŚCI PROJEKTU ♦
KONFERENCJA MŁODZIEŻOWE RADY DLA KLIMATU. SPRAWDZONE SPOSOBY NA ZIELONA ZMIANĘ
Zapraszamy młodzieżowych radnych, opiekunów młodzieżowych rad i przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się zaangażowaniem obywatelskim młodzieży lub klimatem na konferencję, która odbędzie się 17 kwietnia 2023 r. w Michałowicach pod Warszawą.
Więcej informacji znajdziesz w zaproszeniu.
Rejestracja trwa do 5 kwietnia 2023 roku – kliknij i zarejestruj się.
ZAPRASZAMY NA STRONĘ INTERNETOWĄ DLA MŁODZIEŻOWYCH RAD
Poszukujecie wiedzy dotyczącej działalności młodzieżowych rad albo inspiracjo działania?
W projekcie przygotowaliśmy dla internetową https://www.mlodziezowarada.pl/ Znajdziecie tam wiele informacji dotyczących organizacyjnych i prawnych podstaw działania młodzieżowych rad, opisy metod pracy oraz wiele inspirujących przykładów młodzieżowych inicjatyw.
Znajdziecie tam między innymi informację, jak przygotować i przeprowadzić szkolne audyty klimatyczne, jak zorganizować naradę klimatyczną z mieszkańcami, jak przygotować i wdrożyć inicjatywę uchwałodawczą młodzieżowej rady.
ZA NAMI 6 GMINNYCH NARAD KLIMATYCZNYCH
W grudniu zakończyliśmy etap gminnych narad klimatycznych. Młodzieżowe rady zorganizowały spotkania z mieszkańcami, na których omówione zostały najważniejsze wyzwania dotyczące lokalnych problemów związanych z klimatem. Narady zostały zorganizowane przy współpracy z lokalnymi samorządowcami i ekspertami ds. klimatu, a spotkania miały charakter międzypokoleniowy. Młodzieżowym radom zależało na usłyszeniu głosu mieszkańców w różnym wieku. Zebrane wnioski dotyczą m.in. braku terenów zielonych, miejsc do rekreacji, buspasów, wystarczającej ilości dróg rowerowych, a także problemów takich, jak zaśmiecone lasy, smog, niska świadomość ekologiczna mieszkańców. Wypracowane wnioski staną się podstawą do opracowania inicjatyw uchwałodawczych młodzieżowych rad.
AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW II
W dniach 22-23 października członkowie zespołów projektowych wzięli udział w drugiej części Młodzieżowej Akademii Młodych Liderów. Tym razem rozwijaliśmy kompetencje młodzieży w zakresie metod partycypacji obywatelskiej oraz współpracy ze społecznością lokalną. Głównym celem szkolenia było przygotowanie zespołów projektowych z młodzieżowych rad do dalszych etapów projektu – opracowywania inicjatywy uchwałodawczej oraz realizacji kampanii społecznej dotyczącej przeciwdziałania zmianom klimatu.
ZAKOŃCZYLIŚMY SZKOLNE AUDYTY KLIMATYCZNE
W czerwcu zakończyliśmy audyty klimatyczne w 30 szkołach na Mazowszu i na Śląsku. Młodzieżowe rady z Łomianek, Mikołowa, Mysłowic, Ostrołęki, Pawłowic i Wołomina zbadały, w jakim stopniu szkoły działają w sposób przyjazny i bezpieczny dla klimatu w obszarach: recykling, energia, woda, jedzenie, pomoce naukowe, transport do szkoły. Kolejnym etapem projektu będzie przeprowadzenie szkolnych narad klimatycznych, podczas których uczniowie wypracują rekomendacje, co należy zmienić w szkołach, aby były bardziej proekologiczne. Wkrótce podzielimy się wynikami naszych badań i udostępnimy narzędzia, dzięki którym będziecie mogli wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu waszych szkół.
ZA NAMI AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW
W dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2022 r. odbyła się 3-dniowa Akademia Młodych Liderów. Spędziliśmy owocne i pracowite 3 dni w Książenicach, gdzie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach z zakresu rozwoju kompetencji liderskich, metod zaangażowania obywatelskiego, rozumienia wyzwań klimatycznych i sposobów przeciwdziałania im oraz przygotowywali się do prowadzenia działań proklimatycznych w swoich miastach i gminach.
KONFERENCJA „KLIMAT – SPRAWA MŁODYCH? MŁODZIEŻOWE RADY MAJĄ GŁOS” – 14 marca 2022 r.
14 marca 2022 r. oficjalnie zainaugurowaliśmy projekt „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu”. W konferencji udział wzięli przedstawiciele zespołów projektowych młodzieżowych rad z Łomianek, Ostrołęki, Wołomina, Mysłowic, Mikołowa i Pawłowic.
W pierwszej części konferencji odbyła się debata „Klimat – sprawa młodych?” z udziałem ekspertów reprezentujących Fundację Civis Polonus, Stowarzyszenie BoMiasto, Climate Reality Projekt, United Nation Association Poland, Młodzieżowa Rada Klimatyczna.
Na konferencji gościliśmy przedstawicieli samorządów biorących udział w projekcie: Dariusz Wójtowicz – Prezydent Mysłowic, Małgorzata Żebrowska-Piotrak – burmistrz Łomianek, Katarzyna Syryjczyk-Słomska – przewodnicząca Rady Miasta Mikołów, Łukasz Marek- zastępca burmistrza Wołomina, Paweł Niewiadomski – radny miasta Ostrołęka.
Zachęcamy do obejrzenia zapisu debaty oraz wykładu Magdaleny Ochwat (Uniwersytet Śląski) pt. „Humanistyka w czasach kryzysu”. Link do zapisu konferencji na YouTube.
ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ INAUGURUJĄCĄ PROJEKT
Uwaga! Zapraszamy przedstawicieli samorządów, młodzieżowych rad i ich opiekunów do udziału w konferencji inauguracyjnej.
Spotykamy sie 14 marca o godz. 10:00 na kanale YouTube.
WYNIKI REKRUTACJI – 28.02.2022
Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w rekrutacji do projektu. Informujemy, że do udziału w projekcie zakwalifikowane zostały:
Gratulujemy zakwalifikowanym zespołom i cieszymy się na współpracę z Wami!
KOMUKINAT Z DNIA 23.02.2022 W SPRAWIE REKRUTACJI DO PROJEKTU
Informujemy, że w związku trwającymi feriami zimowymi w województwie śląskim i zgłaszanymi nam trudnościami w zebraniu niezbędnej dokumentacji potrzebnej do przygotowania zgłoszenia do projektu, rekrutacja dla województwa śląskiego została przedłużona do piątku 25 lutego.
Przyjmowanie zgłoszeń z województwa mazowieckiego zostało zakończone.
♦ REKRUTACJA DO PROJEKTU ♦
Rekrutacja do projektu trwa do 22 lutego 2022 r. Czekamy na zgłoszenia zespołów złożonych z 4 młodzieżowych radnych i ich opiekuna. O wymogach formalnych i zasadach zgłaszania zespołów do projektu można przeczytać w regulaminie rekrutacji. Informacje o wynikach rekrutacji opublikujemy na stronie cvispolonus.org.pl w terminie do 28 lutego 2022 r.
Dokumenty do pobrania:
Kontakt z koordynatorem projektu:
Łukasz Dembiński
lukasz.dembinski@civispolonus.org.pl
tel. 664 861 019
HARMONOGRAM PROJEKTU
KROK 1
Sformowanie grup projektowych → luty 2022
Wśród gmin, które zgłoszą chęć udziału w projekcie, wybierzemy sześć (trzy z Mazowsza i trzy ze Śląska). Grupy projektowe z każdej gminy składać się będą z 4 członków młodzieżowej rady i ich opiekuna z ramienia urzędu. Z tymi grupami pracować będziemy przez 11 miesięcy i przy ich udziale realizować kolejne działania na terenie gmin.
KROK 2
Konferencja inauguracyjna → marzec 2022
Zorganizujemy konferencję, na której spotkają się młodzieżowi radni, ich opiekunowie, przedstawiciele lokalnych władz. Z udziałem ekspertów spośród Koalicji Klimatycznej, Kongresu Ruchów Miejskich, WWF Polska, Polskiej Zielonej Sieci czy Greenpeace Polska porozmawiamy o kryzysie klimatycznym. Podczas warsztatów zbierzemy potrzeby radnych i lokalnych władz z poszczególnych gmin i wspólnie zaplanujemy dalszą współpracę w projekcie. W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19 konferencja odbędzie się stacjonarnie lub online.
KROK 3
Akademia Młodych Liderów cz. 1 → marzec/kwiecień 2022
Zorganizujemy szkolenie, którego celem będzie rozwój kompetencji młodzieży w zakresie rozumienia wyzwań klimatycznych oraz możliwych sposobów przeciwdziałania im na poziomie indywidualnym, szkolnym i lokalnym. Zespoły młodzieżowych radnych zostaną przygotowane do dalszych działań w swoich gminach i poznają swoich opiekunów-animatorów z Fundacji Civis Polonus i Stowarzyszenia BoMiasto, którzy współpracować będą z młodzieżowymi radami podczas całego projektu. Zapewnimy też szkolenie dla opiekunów, którzy z ramienia urzędu na co dzień wspierają działalność młodzieżowych rad. 3-dniowe szkolenie (czwartek-sobota) dla 4-osobowych zespołów młodzieżowych radnych i ich opiekunów odbędzie się w Warszawie. Zapewniamy nocleg, wyżywienie i dofinansowanie dojazdu
KROK 4
Szkolne Agendy Klimatyczne → kwiecień-czerwiec 2022
Wspólnie z młodzieżowymi radnymi zaprosimy do współpracy szkoły z terenu gminy i razem z uczniami i nauczycielami przeprowadzimy w nich szkolne audyty klimatyczne. Nawiążemy współpracę z opiekunami samorządów uczniowskich i zorganizujemy dla nich szkolenie z zakresu rozwoju samorządności szkolnej. Przygotujemy uczniów do zbadania, w jakim stopniu ich szkoła działa w sposób bezpieczny dla klimatu. Podczas narad szkolnych wypracujemy rekomendacje, co należy zrobić, aby szkoły działały w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.
KROK 5
Akademia Młodego Lidera cz. 2 → wrzesień 2022
Zorganizujemy 2-dniowe szkolenie dla 4-osobowych zespołów młodzieżowych radnych i ich opiekunów. Celem szkolenia będzie rozwój kompetencji młodzieży w zakresie znajomości różnych narzędzi zaangażowania obywatelskiego (konsultacje społeczne, inicjatywa uchwałodawcza i inne). Przygotujemy młodzież do kolejnych etapów projektu oraz wspólnie zaplanujemy ich lokalną kampanię obywatelską na rzecz demokracji i klimatu.
KROK 6
Gminne Narady Klimatyczne → październik-listopad 2022
W każdej gminie młodzieżowa rada stanie się gospodarzem spotkania, na które zaprosimy mieszkańców. Eksperci wprowadzą uczestników w temat działań proklimatycznych na poziomie lokalnym, a następnie porozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed daną społecznością w kontekście kryzysu klimatycznego. Wypracujemy wnioski, które przekazane lokalnym władzom staną się ważnym głosem mieszkańców w zakresie działań na rzecz klimatu.
KROK 7
Inicjatywa uchwałodawcza → październik 2022-styczeń 2023
Młodzieżowi radni na podstawie wniosków z narad przygotują inicjatywę uchwałodawczą, która zawierać będzie propozycje możliwych do wdrożenia pozytywnych rozwiązań w obszarze gminnej polityki klimatycznej. Młodzieżowym radnym zapewnimy wsparcie eksperckie – m.in. warsztaty prawne dotyczące inicjatywy uchwałodawczej, procedury legislacyjnej, prawa z zakresu ochrony środowiska oraz doradztwo w zakresie prowadzenia kampanii społecznej i mediów społecznościowych.
KROK 8
Konferencja podsumowująca → luty 2023
Zorganizujemy ogólnopolską konferencję online, podczas której upowszechnimy narzędzia i efekty wypracowane podczas projektu. Zaprezentujemy rozwiązania zaproponowane w wyniku włączenia głosu mieszkańców w sprawy lokalnej polityki klimatycznej w gminach objętych projektem. Zaprezentujemy stronę internetową, która będzie budowana i aktualizowana sukcesywnie w trakcie projektu i będzie źródłem informacji dla młodzieżowych rad oraz lokalnych samorządów w zakresie narzędzi zaangażowania obywatelskiego mieszkańców, w tym przede wszystkim roli i możliwości młodzieżowych rad w zakresie angażowania innych obywateli do aktywności lokalnej.
Co zyskują uczestnicy projektu?
Projekt realizowany przez Fundację Civis Polonus w partnerstwie ze Stowarzyszeniem BoMiasto.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Jego budżet to 82508,09 EUR.