Wróć do listy

Zakończyliśmy realizację projektu „Kampanie online na rzecz czytelnictwa młodzieży”. Przez kilka ostatnich tygodni 8 bibliotek  wdrażało w swoich placówkach opracowany przez nas model kampanii promującej czytelnictwo młodzieży.

1. Rozpoczęliśmy od powołania młodzieżowych grup wolontariuszy, z którymi prowadzone miały być kampanie. Celem bibliotekarzy było włączenie młodych ludzi do różnych aktywności w bibliotece, by wspierać jej pracowników w budowaniu księgozbioru i tworzeniu oferty edukacyjnej, która odpowiadać będą gustom młodzieży.

2. Dzięki współpracy z młodymi wolontariuszami bibliotekarze zidentyfikowali liczne ważne dla młodzieży sprawy. Poznali dylematy, problemy i pytania, na jakie odpowiedzi szukają młodzi ludzie.

3. Młodzież we współpracy z bibliotekarzami odnalazła wartościową literaturę i treści kultury, w jakich młodzi mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Następnie polecali je swoim rówieśnikom, korzystając z różnych mediów społecznościowych.

4. Zorganizowano spotkania online dla młodzieży z ekspertami od tematów wskazanych przez młodych. Eksperci podzielili się swoją wiedzą i polecili książki po które warto sięgnąć. Te tytuły wkrótce pojawiły się na półkach bibliotek.

Jakie efekty udało się nam osiągnąć?
W jaki sposób docierać do młodych ludzi i zapraszać ich do współpracy z bibliotekami?
Jakimi sposobami diagnozować potrzeby czytelnicze młodzieży?
Jakie książki dla młodzieży warto kupić do biblioteki?

Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w publikacji podsumowującej projekt.

Możesz pobrać ją tu:

WERSJA PODSTAWOWA
WERSJA DLA OSÓB Z DYSFUNCJĄ WZROKU

Wszystkich bibliotekarzy zainteresowanych rozwojem współpracy z młodzieżą zapraszamy na szkolenia:

→ Młodzieżowe kampanie na rzecz czytelnictwa, 18-19.11.2020
→ Wolontariat młodzieżowy w bibliotece, 27.11.2020

Więcej informacji w zakładce SZKOLENIA