
Ogłaszamy nabór do programu szkoleniowego dla samorządów.
Z nami założysz młodzieżową radę albo kompleksowo przygotujesz się do jej powołania.
Po co przygotowaliśmy ten program?
- Program jest odpowiedzią na zgłaszane nam potrzeby eksperckiego wsparcia samorządów w powołaniu młodzieżowej rady oraz w zapewnieniu jej ram do działania, które będzie skuteczne oraz satysfakcjonujące – zarówno dla lokalnego samorządu jak i dla młodzieży.
- Do udziału w programie zapraszamy gminy, które już zdecydowały się na powołanie młodzieżowej rady oraz te, które dopiero stoją przed podjęciem tej decyzji. Z nami poznacie korzyści, jakie zyskują samorządy z założenia młodzieżowej rady i dowiecie się, jak w praktyce sprawnie przejść przez ten proces.
Jakie działania zaplanowaliśmy?

- To szkolenie, dzięki któremu zyskacie wiedzę o procedurze zakładania młodzieżowej rady i poznacie prawne aspekty jej ustawowych zadań.
- Pokażemy Wam, jakie kroki przed Wami – CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY POWOŁAĆ MŁODZIEŻOWĄ RADĘ, jakie zasoby przygotować, kogo zaangażować w ten proces.
- Wyjaśnimy Wam, CO W PRAKTYCE OZNACZAJĄ ZAPISY USTAWY O SAMORZĄDZIE GMINNYM i jakie wynikają z nich obowiązki dla lokalnego samorządu.
- Szczegółowo omówimy temat UCHWAŁY O POWOŁANIU MŁODZIEŻOWEJ RADY.
- Wyjaśnimy, jak finansować jej funkcjonowanie – SKĄD I JAK POZYSKIWAC ŚRODKI NA DZIAŁANIE MŁODZIEŻOWEJ RADY i jak sklasyfikować je w budżecie samorządu.
- Dowiecie się, jaka jest ROLA, ZADANIA I MOŻLIWOŚCI MŁODZIEŻOWEJ RADY, poznacie konkretne przykłady działań młodzieżowych rad.
- Dzięki temu szkoleniu dowiecie się, z jakimi zagrożeniami i wyzwaniami możecie się spotkać oraz OTRZYMACIE GOTOWE ROZWIĄZANIA ORGANIZACYJNE, z których warto skorzystać, aby skutecznie powołać młodzieżową radę.

- Podczas szkolenia dowiecie się, JAK NAPISAĆ DOBRY STATUT MŁODZIEŻOWEJ RADY – wskażemy, jakie rozwiązania warto zaplanować, a czego się wystrzegać.
- Opowiemy, JAK ZORGANIZOWAĆ DEMOKRATYCZNE WYBORY i pomożemy Wam podjąć decyzję, które rozwiązania są najlepsze dla Waszej gminy.
- Omówimy, JAK NAPISAĆ ORDYNACJĘ WYBORCZĄ i jakie podmioty zaangażować w proces rekrutacji.
- Pokażemy Wam, JAK PROMOWAĆ REKRUTACJĘ DO MŁODZIEŻOWEJ RADY i w jaki sposób zachęcać młodzież do startowania w wyborach.
- Poznacie WZORY NIEZBĘDNYCH DOKUMENTÓW takich, jak: obwieszczenie, plan kampanii promocyjnej, karta do głosowania, informacja o wyborze na radnego, zgoda rodzica itp.
- Dzięki temu szkoleniu przystąpicie do tworzenia statutu i planowania rekrutacji młodzieżowych radnych ze świadomością wyzwań ale i ze zbiorem dobrych wskazówek, dzięki którym przejdziecie przez ten proces z sukcesem.

- Podczas tego szkolenia opowiemy, JAK PRZYGOTOWAĆ MŁODZIEŻOWĄ RADĘ DO SKUTECZNEGO DZIAŁANIA. Pokażemy konkretne rozwiązania w zakresie formowania struktury i organizacji współpracy młodzieżowych radnych między sobą.
- Wprowadzimy Was szczegółowo w formy i zakres działania młodzieżowej rady – powiemy, JAK NA CO DZIEŃ ORGANIZOWAĆ I DOKUMENTOWAĆ PRACĘ MŁODZIEŻOWEJ RADY, aby była ona atrakcyjna dla młodych i przynosiła konkretne korzyści dla samorządu.
- Zyskacie wiedzę, JAK W PRAKTYCE REALIZOWAĆ DORADCZĄ, KONSULTACYJNĄ I INICJATYWNĄ FUNKCJĘ MŁODZIEZOWEJ RADY.
- Poznacie możliwe formy i zakresy WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻOWEJ RADY Z URZĘDEM, RADĄ GMINY/MIASTA I ŚRODOWISKIEM LOKALNYM.
- Omówimy rolę i charakter pracy DOROSŁEGO OPIEKUNA MŁODZIEŻOWEJ RADY oraz korzyści wynikające z jego wyznaczenia.
- Dowiecie się, JAK DOBRZE WSPIERAĆ AKTYWNOŚĆ MŁODZIEŻOWEJ RADY tak, by działania młodych radnych pomagały w zadaniach lokalnego samorządu, a młodym pozwoliły na osiągnięcie mierzalnych efektów.

- Dwuosobowy zespół z każdej gminy otrzyma możliwość wzięcia udziału w indywidualnych spotkaniach konsultacyjnych z ekspertką ds. partycypacji obywatelskiej młodzieży i/lub prawnikiem – online lub stacjonarnie w Warszawie.
- Proponujemy 4 godziny doradztwa dla każdej gminy podzielonego na jedno lub dwa spotkania, skupionego na indywidualnych potrzebach.
- Podczas spotkań wesprzemy Was w zadaniach związanych z powoływaniem młodzieżowej rady albo wspólnie zaplanujemy go w odniesieniu do charakteru i możliwości Waszej gminy. Możemy pokierować wyborem obszarów indywidualnych konsultacji, ale rekomendujemy, żebyście wybrali je sami. Nasze doświadczenie pokazuje, że największe trudności i wyzwania przynosi zmierzenie się z napisaniem dobrego statutu oraz organizacją wyborów do młodzieżowej rady. Pomożemy dostosować dokumenty i procesy do potrzeb Waszej gminy. Możemy także wspólnie z opiekunem młodzieżowej rady opracować dobry plan współpracy z młodzieżowa radą. To tylko niektóre pomysły. Pozostajemy otwarci na Wasze propozycje.
- Gminom, które zdecydują się na powołanie młodzieżowej rady po zakończeniu projektu, mogą przesunąć całość lub części konsultacji do 30.06.2022 r.
Co zyskuje gmina?
- Możliwość uczestnictwa dwóch osób w 15-godzinnym cyklu szkoleń, obejmującym kompleksową wiedzę o powoływaniu i działaniu młodzieżowej rady.
- 4 godziny spotkań doradczych z ekspertem ds. partycypacji obywatelskiej młodzieży i/lub prawnikiem dla każdego zespołu zgłoszonego do projektu – wsparcie eksperckie dotyczące indywidualnych potrzeb gminy.
- Dostęp do sprawdzonych rozwiązań ekspertów, które pozwolą sprawnie powołać młodzieżową radę, uniknąć błędów na etapie tworzenia jej ram organizacyjnych i zapewnią jej możliwość skutecznego działania.
- Możliwość wymiany doświadczeń z innymi samorządowcami i urzędnikami.
- Wzory dokumentów niezbędnych na etapie powoływania młodzieżowej rady i w procesie rekrutacji jej członków.
Z kim będziesz pracować?
- Joanna Pietrasik: Współtwórczyni, prezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, ekspertka ds. partycypacji obywatelskiej młodych. Absolwentka Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej, z uprawnieniem do prowadzenia działań edukacyjnych w dziedzinie praw człowieka. Uczestniczka stypendium liderskiego „International Visitor Leadership Program” dotyczącego innowacji w pracy z młodzieżą, organizowanego przez Departament Stanu USA. W ciągu ostatnich 16 lat pracy z młodzieżą zrealizowała ponad 80 projektów edukacji obywatelskiej, podejmujących tematykę partycypacji obywatelskiej młodych. Uczestniczyła w procesie zakładania młodzieżowych rad i wspierała działalność 44 młodzieżowych rad w Polsce, pracując bezpośrednio z młodzieżowymi radnymi, szkoląc opiekunów młodzieżowych rad oraz pracując z władzami i kadrą zarządzającą, budując gotowość i otwartość władz do współpracy i prowadzenia dialogu z młodymi.
- Olga Napiontek: Współtwórczyni i wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, ekspertka ds. partycypacji obywatelskiej młodych, doktorka socjologii. Edukacją obywatelską zajmuje się na różne sposoby: jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi (ponad 900 godzin szkoleniowych), twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowuje procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Studiowała socjologię w Instytucie Socjologii UW i na Uniwersytecie w Bielefeld, studia doktoranckie robiła w Szkole Nauk Społecznych PAN i w Instytucie Studiów Społecznych. Jest absolwentką Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
- Rafał Kuligowski: Doktor nauk prawnych, radca prawny, ekspert Team Europe działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce, specjalizujący się w polityce młodzieżowej, prezes Słupskiego Instytutu ds. Młodzieży oraz wykładowca akademicki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Wieloletni samorządowiec (w tym zastępca wójta Gminy Kobylnica) odpowiedzialny za współpracę międzynarodową, politykę młodzieżową oraz sprawy społeczne. Inicjator i współzałożyciel młodzieżowej rady w Słupsku, inicjator i współorganizator Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych. Koordynator projektów krajowych i zagranicznych w zakresie współpracy z młodzieżą. Autor licznych publikacji krajowych i zagranicznych poświęconych tematyce młodzieżowej.
- Robert Waraksa – samorządowiec, trener, działacz społeczny, ekspert ds. partycypacji obywatelskiej młodych. Od 2010 roku radny Rady Miejskiej w Olsztynku. W latach 2004-2006 przewodniczący I kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Olsztynku, od 2011 roku jej opiekun. Za aktywną działalność z Młodzieżową Radą otrzymał m.in. tytuł „Super Samorząd 2012” pod patronatem Prezydenta RP, „Najlepsze Praktyki w miastach Cittaslow” przyznana przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Ukończył studia magisterskie o specjalności ekonomia menedżerska i podyplomowe z zakresu zarządzania finansami w jednostkach samorządu terytorialnego. Absolwent programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, programu wymiany kulturowo-zawodowej International Visitor Leadership Departamentu Stanu USA. Wiceprezes SEN Stowarzyszenia Edukacji Nieformalnej. Uczestniczył w procesie zakładania młodzieżowych rad. Prowadzi szkolenia dotyczące młodzieżowych rad, roli opiekunów młodzieżowych rad, zaangażowania młodzieży w życiu publicznym i aktywności obywatelskiej.
- Karolina Pawlak: animatorka młodzieżowa Fundacji Civis Polonus, młodsza trenerka prowadząca szkolenia młodzieżowych rad, opiekunka merytoryczna komisji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, animatorka grup projektowych w Warszawskiej Akademii Młodych Liderów. Studentka studiów politologicznych oraz komunikacji społecznej i PR. Doświadczenie zdobywała jako sekretarz Młodzieżowej Rady dzielnicy Wola, przewodnicząca samorządu uczniowskiego i wolontariuszka. Autorka projektu pt. „Ty też możesz działać czyli jak funkcjonują młodzieżowe rady i samorządy uczniowskie”. Pomysłodawczyni i koordynatorka spotkań online dla młodzieżowych rad z całej Polski, podczas których już niemal 20 tys. uczestników poszerzało swoje kompetencje oraz wymieniało doświadczenia w zakresie aktywności obywatelskiej.
Zgłoszenia i warunki uczestnictwa w programie
- Zgłoszenia gminy do programu należy dokonać poprzez formularz online w terminie do 5.10.2021 r.
- Przyjmujemy zgłoszenia zespołów dwuosobowych złożonych z osób, które będą zaangażowane w proces powoływania młodzieżowej rady (proponowane zespoły: urzędnik/radny, nauczyciel/pracownik młodzieżowy). Istnieje możliwość wymiany uczestnika przed rozpoczęciem lub w trakcie trwania programu.
- Przy rejestracji proszę podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej do programu. O dane dwóch osób biorących udział w programie poprosimy w terminie do 15.10.2021 r,
- Koszt uczestnictwa gminy w projekcie wynosi 3190 zł + 23% VAT (udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych) – płatne w dwóch ratach na podstawie faktury wystawionej przez Fundację Civis Polonus (50% do 15.10.2021 r, 50% do 21.12.2021 r.). Koszt obejmuje uczestnictwo dwóch osób w trzech szkoleniach oraz 4h konsultacji indywidualnych. Istnieje możliwość uczestnictwa w konsultacjach osób niezgłoszonych do projektu, a zaangażowanych w proces zakładania młodzieżowej rady.
- Do programu zostanie przyjętych 10 gmin. Decyduje kolejność zgłoszeń.
- Gminy, które nie zakwalifikują się do programu z powodu braku wolnych miejsc, prosimy o kontakt na adres lukasz.dembinski@civispolonus.org.pl. Wpiszemy Was na listę oczekujących i jako pierwsi zostaniecie poinformowani o kolejnej edycji programu.
- Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminów szkoleń.
- Ewentualną rezygnację z uczestnictwa należy zgłosić do 14 dni przed rozpoczęciem pierwszego szkolenia.
Do pobrania – Zaproszenie do uczestnictwa w programie

Informacje w sprawie programu
Łukasz Dembiński
tel. 664 861 019
e-mail: lukasz.dembinski@civispolonus.org.pl