Wróć do listy

Celem projektu, przeprowadzonego w 2013 roku, było stworzenie w bibliotece bezpiecznego miejsca spotkań mieszkańców z władzami samorządowymi, by w sposób rzeczowy, zaangażowany i efektywny rozmawiali o ważnych sprawach lokalnych. Zależy nam na rozwoju biblioteki jako racjonalnej, neutralnej i otwartej przestrzeni wymiany opinii.

W ramach projektu wydaliśmy dwie publikacje: ,,Konsultacje publiczne w bibliotece publicznej – zróbmy to razem’’ (D. Owczarek) oraz ,,Biblioteki jako przestrzenie konsultacji społecznych i dyskusji o sprawach lokalnych. Doświadczenie 22 gminnych i miejskich bibliotek publicznych’’ (O. Napiontek, K. Karwacka, M. Ukleja).

29 listopada 2013 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt ,,Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych’’.

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób, głównie bibliotekarzy – zarówno uczestnicy projektu jak i osoby zainteresowane tematyką tworzenia w bibliotekach publicznych miejsca otwartego na dyskusje o sprawach ważnych dla lokalnej społeczności.

Wspólnie analizowaliśmy rolę bibliotek jako centrów społeczności lokalnej, przedstawialiśmy przykłady dobrych praktyk tworzenia w bibliotekach przestrzeni do dyskusji oraz zastanawialiśmy się, w jaki sposób wspierać instytucję biblioteki, aby stała się miejsce znaczącym dla mieszkańców.

Projekt prowadzony był przez Fundację Civis Polonus w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.