SKIP_TO

Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach m.st Warszawy

01.05.2017 - 05.12.2024
projekt skierowany do Biblioteki Społeczność lokalna Młodzi ludzie
Wspieramy rozwój wolontariatu w bibliotekach publicznych m.st Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy od 2017 roku. Głównymi celami projektu jest doskonalenie modelu współpracy z wolontariuszami w placówkach, tworzenie wspólnoty i sieciowanie koordynatorów wolontariatu oraz wolontariuszy, a także wymiana dobrych praktyk dotyczących wolontariatu.

Jest to pierwszy tak kompleksowy program dedykowany bibliotekom w Warszawie. Na bazie jego doświadczeń powstały podobne programy dla innych instytucji publicznych – domów kultury, teatrów, ośrodków opiekuńczo-leczniczych czy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Jak pracujemy z bibliotekami?

2-letni program podzielony jest na dwie części:
  • I część skierowana jest do koordynatorów wolontariatu w bibliotekach. Na tym etapie uczestnicy biorą udział w szkoleniach grupowych połączonych z wizytami studyjnymi w instytucjach na terenie Warszawy, gdzie funkcjonuje dobrze rozwinięty wolontariat. Każda filia biblioteczna jest także wspierana indywidualnie przez doświadczonego trenera.
  • II część stanowią fora koordynatorów wolontariatu. W trakcie projektu organizowane są 3 fora o charakterze edukacyjno-sieciującym dla wszystkich zainteresowanych pracowników warszawskich bibliotek publicznych, łącznie z osobami które ukończyły już program szkoleniowy lub są w jego trakcie. Fora połączone są z wizytami studyjnymi.

Dodatkowo, każda biblioteka biorąca udział w programie dostaje także kwotę 1000 zł do dyspozycji na działania związane z promocją i wdrażaniem wolontariatu.
zdjęcie cytatu
T_QUOTE
Wolontariat w bibliotece to duża zmiana wizerunkowa.
Z jednej strony to pozytywny sygnał, że jesteśmy nowocześni, otwarci, empatyczni, z innej to szansa na oryginalne projekty i promocję w wykonaniu młodzieży.

- uczestniczka szkolenia
zdjęcie cytatu

Wpływ projektu:

0
bibliotek,
w których wdrożyliśmy i udoskonaliliśmy wolontariat
0
edycji
programu rozwoju wolontariatu
0
wolontariuszy,
którzy włączyli się w wolontariat w bibliotekach

Więcej o projekcie

  • Wywiad z uczestniczką projektu Joanną Prażmowską z wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 - zobacz tutaj.
  • Artykuł "Wolontariat jako narzędzie rozwoju czytelnictwa" - zobacz tutaj.
  • Podsumowanie edycji programu 2023 - zobacz tutaj

Wideo

Ochotnicy Warszawscy - Wolontariat w bemowskiej bibliotece publicznej

Do pobrania

  • Publikacja "Wolontariat w bibliotekach publicznych. Jak to robimy w Warszawie?". Zapis czterech lat doświadczeń zebranych w trakcie realizacji projektu.

Finansowanie oraz partnerzy

Projekt finansowany jest przez Urząd m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.