SKIP_TO

Wolontariat – sposób na aktywizację mieszkańców i lepiej działające instytucje lokalne

Chcesz dowiedzieć się jak wolontariat może wzmocnić Twoją instytucję oraz w jaki sposób skutecznie go organizować?

Zapraszamy na szkolenie dla pracowników i pracowniczek różnego typu instytucji lokalnych - bibliotek publicznych, szkół, domów kultury, ośrodków pomocy społecznych, ośrodków sportu czy placówek edukacji pozaszkolnej - którzy planują rozwój wolontariatu lub chcą nauczyć się jeszcze lepiej go prowadzić.

Szkolenie odbędzie się online 7 listopada w godz. 10-14.

Co zyskasz dzięki udziałowi w szkoleniu?

Dzięki szkoleniu:
  • Dowiesz się, w jaki sposób dobrze przygotować się do organizacji wolontariatu oraz jak zaplanować działania tak, aby wspierał on misję instytucji, a wolontariuszom_szkom dawał możliwość rozwoju 
  • Uporządkujesz wiedzę na temat dokumentacji potrzebnej do prowadzenia wolontariatu zgodnie z prawem
  • Nauczysz się, jak promować wolontariat, pozyskiwać zaangażowanych i aktywnych wolontariuszy
  • Poznasz sprawdzone sposoby na motywowanie wolontariuszy na różnych etapach współpracy 

Program szkolenia

  1. Idea wolontariatu – jak rozumieć wolontariat, by organizować go z korzyścią dla instytucji i wolontariuszy?
  2. Prawa i obowiązki wolontariusza - co należy do zadań wolontariuszy, a co przekracza ich kompetencje? 
  3. Prawne podstawy wolontariatu – jakie są obowiązki organizatora wolontariatu oraz niezbędna dokumentacja, o której należy pamiętać? 
  4. Dobre praktyki wolontariatu w różnorodnych instytucjach - jakie działania możemy podejmować z wolontariuszami, by były one atrakcyjne dla obu stron?
  5. Program rozwoju wolontariatu w instytucji – jak stworzyć wizję wolontariatu oraz określić potrzeby instytucji? jak stworzyć profil wolontariusza, który wpisuje się w naszą misję? jak mądrze wpleść zadania wolontariuszy w strukturę organizacyjną instytucji? 
  6. Przygotowanie wolontariusza do pracy - jak stworzyć indywidualny plan wolontariatu oraz określić zadania wolontariuszy?
  7. Rola i zadania koordynatora wolontariatu w instytucji - jakie są najważniejsze zadania i misja koordynatora? jakie korzyści przynosi instytucjom jego powołanie?
  8. Promocja wolontariatu  - jak pozyskiwać wolontariuszy i promować wolontariat wśród mieszkańców? 
  9. Budowanie gminnego systemu zarządzania wolontariatem – jak współpracować z urzędem oraz innymi instytucjami lokalnymi w zakresie rozwoju wolontariatu? jakie korzyści wynikają z ogólnogminnej koordynacji wolontariatu? jak tworzyć lokalną bazę wolontariuszy i usług wolontariackich?

Prowadzący

Olga Napiontek

Współtwórczyni i wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, ekspertka pracująca m.in. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., członkini zespołu eksperckiego do prac nad przygotowaniem projektu podstawy programowej kształcenia ogólnego nowego przedmiotu - edukacja obywatelska. Jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty m.in. dla nauczycieli, bibliotekarzy, opiekunów samorządów uczniowskich, samorządowców, młodzieży, opiekunów młodzieżowych rad, twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Studiowała socjologię w Instytucie Socjologii UW i na Uniwersytecie w Bielefeld, studia doktoranckie robiła w Szkole Nauk Społecznych PAN i w Instytucie Studiów Społecznych. Jest absolwentką Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Rejestracja

Na szkolenie należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu rejestracyjnego: 
https://07-11-2024.konfeo.com/pl/groups 

Płatności w wysokości 289 zł + 23% VAT (udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych) należy dokonać po szkoleniu – w ciągu 14 dni od wystawienia faktury i przesłania jej uczestnikowi szkolenia na adres e-mail wskazany w formularzu rejestracyjnym.

Szkolenie realizowane jest za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnicy przed szkoleniem otrzymają link do logowania.

Podczas szkolenia uczestnicy mają możliwość zadawania pytań i wymiany swoich doświadczeń. Wskazane jest posiadanie sprawnej kamery i mikrofonu.

Po szkoleniu organizator wysyła uczestnikowi certyfikat ukończenia szkolenia.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: lukasz.dembinski@civispolonus.org.pl
Zapraszamy na szkolenia dla nauczycieli oraz przedstawicieli instytucji publicznych!